تبلیغات
 Best power - تفاوت لامپ COB LED و SMD LED


تفاوت لامپ COB LED و SMD LED


COB LED چیست ؟

مخفف Chips On Board به معنای چیپ تراشه ها بر روی بورد می باشد . COB تکنولوژی جدیدی است برای مجتمع کردن LED ها در یک بسته بندی برای یک منبع روشنایی ؛ در فناوری COB تعدادی لامپ LED به صورت چیپ بر روی یک بورد و ماژول سوار میشوند ، به صورتی که زمانی که روشن شدند به صورت یک پنل روشن با پخش نور بالا دیده می شوند .

یک نمونه COB LED گرد

یک نمونه COB LED گرد

مزایای لامپ COB

همانطور که می دانید ال ای دی (LED) ها به عنوان یک محصول فناوری جدید دارای بازده نوری خوب و طول عمر فوق العاده ای هستند.مشکل اصلی لامپ های ال ای دی این است که در سایز کوچکی نور فوق العاده زیادی از خود منتشر می کنند و این باعث می شود که نور این منابع نوری به نسبت منابع نوری گذشته همچون لامپ های فلورسنت دارای درخشندگی بیشتری باشند که این خود باعث آزار بصری مخاطب می گردد.یک راه حل برای این مورد قرار دادن یک پوشش پخش کننده نور است ، ولی این پوشش باعث هدردهی نور می شود.

لامپ های COB این مشکلات را ندارند ، به این صورت که دیگر خود منبع نور در مساحت بیشتری نور تولید می کند و این باعث خیرگی کمتری نسبت به منابع ال ای دی دیگر می شود.در عین حال نیازی به پوشش خارجی نیز ندارد و این باعث جلوگیری از هدرهی نور می شود.

SMD LED چیست ؟

SMD مخفف Surface Mounted Device می باشد . که به تکنولوژی در ساخت محصولات الکترونیکی گفته می شود که بر پایه لحیم کاری بدون استفاده از سوراخ بر روی بورد بنا شده است . تکنولوژی SMD در LED ها کاربرد فراوانی دارد به طوریکه اکثر قطعات LED مورد استفاده در موارد روشنایی و نورپردازی برپایه این تکنولوژی ساخته شده است .

 
Smd-Chip-Diagram

تکنولوژی SMD برای محصولات LED

این LED ها دارای دو یا چند پایه برای لحیم کاری به اضافه یک پد مخصوص برای انتقال حرارت هستند که موجب بالا بردن توان و طول عمر LED ها می شود .معمولا جنس این پد از مس با کیفیت یا آلومینیوم است و LED هایی که فاقد مس مرغوب یا فلزات مناسب تر هستند در انتقال حرارت به مشکل برخواهند خورد و دارای طول عمر مناسب نخواهند بود . چیپ های SMD دارای انواع مختلف می باشد . همچنین POWER LED   نیز به علت شیوه لحیم کاری آنها جزء دسته SMD ها قرار می گیرند .از انواع این LED ها می توان به چیپ های SMD ۵۰۵۰ , ۲۸۳۵, ۳۰۵۶ و غیره اشاره کرد که در LED استریپ ها ، نواری و خطی کاربرد دارند .از نکاتی که باید در مورد چیپ های   “ SMD LED CHIPS ” اشاره کرد استفاده از سیم های طلایی Golden Wires در ساختارآن هاست . اما در صورتیکه از آلیاژ طلا در این بخش استفاده نشود این اتصالات در طی زمان بر اثر حرارت ضعیف تر می شوند و مقاومت الکتریکی آن ها افزایش می یابد .این افزایش مقاومت باعث کاهش جریان عبوری و در نتیجه کاهش نور متصاعد شده از تراشه LED می گردد . لذا توصیه می شود از تجهیزات روشنایی LED ارائه شده توسط یک برند معتبر استفاده شود .

LED-SMD-COB

تفاوت COB با SMD :

همانطور که گفتیم در چیپ های SMD   از سیم طلا بهره برده می شود ؛ یکی از راههای تشخیص SMD ها از COB ها همین است ؛ چراکه COB ها به جای سیمهای طلا از بوردهای فلزی مرغوب به منظور برقراری اتصالات بهره می برند .   لامپ COB دارای یک سری چیپ بر روی بورد است ، که بر روی آنها ماده فسفرسان ریخته شده است . لیکن باید بدانیم لامپ های SMD ساختاری متفاوت دارند .   لامپ های SMD   دارای یک یا چند چیپ هستند که مستقیما توسط Golden Wire ( سیم نازک طلایی ) به یکدیگر و پایه های ورودی متصل شده اند و بورد واحدی در کار نیست .


  • paper | لوک پستیو | دردانه
  • ابزار وبمستر

    
  • نوراندیشان
  • Online User